Moog T161-902A-00-B4-2-2A  Digital Brushless Servo Controller
❤ Add to collection
Weight:2.000KG
Description
As part of the T161 series, this "902" performance class module provides a versatile solution for high-bandwidth current and velocity control.
Technical Parameter Table
ParameterSpecification
Model NumberT161-902A-00-B4-2-2A
Peak Current20 A (Peak)
Continuous Current11 A (with fan) / 4.7 A (without fan)
PWM Frequency10 kHz
Input Voltage300 VDC (Nominal, derived from T160 Power Supply)
Control Power24 VDC (Option for logic power)
CommunicationRS232 / RS485 Serial Ports
Interface TypeAnalog (+/- 10V) / Digital configurations
Operating Temp0°C to 55°C